Andris Verners

Sociālo Tīklu Mārketings 2022

Tagad jau esam nonākuši līdz situācijai, kad, šķiet, ja uzņēmums nav aktīvs soc. tīklos, tas neeksistē. Vairākus gadus atpakaļ ar FB un IG mārketingu pietiktu, lai saņemtu vajadzīgos acu ābolus uz uzņēmumu un pat piesaistītu potenciālos klientus, kurus sūtīt tālāk cauri pārdošanas procesam. Bet, tagad, sociālajiem tīkliem augot un attīstoties, uzņēmumu daudzums, kas efektīvi izmanto sociālos tīklus savā labā, kļūst arvien mazāks. Tas nav vienkāršs pasākums. Bet… ceru, ka šis raksts palīdzēs vismaz izklīdināt šaubas un jautājumus par sociālo tīklu mārketingu.

Kāpēc sociālo tīklu mārketings ir svarīgs? Kā izveidot veiksmīgu stratēģiju tieši Tev? Šajā rakstā apskatīsim galvenās sociālo tīklu platformas, stratēģijas, kā arī dosim noderīgus padomus par to, kas pašlaik ir populārs un piesaista uzmanību. Šīs zināšanas varēsi pielietot jau šodien, īstenojot savu mārketinga stratēģiju.

 

Dažādi sociālie tīkli dažādiem mērķiem

Izvēlēties īsto sociālo tīklu platformu var būt samērā sarežģīti, ja nezini, ko katra no tām piedāvā. Eksperimentēšana ar dažādu veidu sociālo tīklu saturu un platformām bieži vien ir labākā pieeja, lai izprastu, kas strādā Tavai mērķauditorijai. Bet, lai šis nebūtu kā pilnīgs šāviens tumsā, centīšos ieskicēt pamatus katras platformas piedāvātajās iespējās.

Alexander-Shatov-Facebook-Unsplash
Source: Unsplash

 

Facebook un Instagram

Par spīti faktam, ka abu īpašnieks ir Meta (jeb tas pats Facebook, tikai ar jaunu nosaukumu), tās ir krasi atšķirīgas. Tie ir kā brālēni, nevis kā dvīņi. Atšķiras gan lietotāju vecums, intereses, uzvedība, gan saturs, ko atradīsi katrā platformā. Ja izpratīsi atšķirību starp tām, varēsi labāk pieņemt lēmumu par saturu, kuru publicēt katrā platformā, kas būtu pielāgots lietotājiem.

 

Kas šos tīklus padara unikālus? Facebook vēl joprojām ir platforma, kurā atrast sev līdzīgi domājošus cilvēkus. Neatkarīgi, vai Tu aizraujies ar gleznām, golfu vai vīnu, Facebook iespējams atrast domubiedrus, pasākumus, grupas. Posti Facebookā sastāv gan no teksta, gan attēliem vai video.

 

Lielākā daļa Facebook lietotāju ir vecuma grupā no 25 līdz 44, savukārt lielākā daļa Instagram auditorijas ir zem 30. Kāpēc? Tas varētu būt izskaidrojams ar jaunāku cilvēku vēlmi izmēģināt jaunas platformas pirmajiem, būt priekšā pārējiem. Īss kopsavilkums: FB ir vecāka auditorija, kas, visticamāk, ir finansiāli labākā stāvoklī. Tāpēc, piemēram, investīciju firma droši vien labākus rezultātus sasniegs Facebook. Instagram varam sasniegt jaunāku auditoriju.

 

Alexander-Shatov-Youtube-Unsplash-jpg
Source: Unsplash

 

Youtube

Video saturam paliekot aizvien populārākam, YouTube kļūst vairāk iecienīta arī uzņēmumu vidū. Tā ir otra populārākā sociālo tīklu platforma. Uzņēmumi var veidot, gan B2B saturu, gan B2C saturu, kā arī sadarboties ar satura veidotājiem, lai sasniegtu lielas auditorijas. YouTube dod iespēju sasniegt lietotāju katrā no mārketinga stratēģijas īstenošanas posmiem, gan uzlabojot uzņēmuma atpazīstamību, gan arī veicinot pārdošanu.

 

Šeit iespējams sasniegt visa vecuma cilvēkus. Jāpatur prātā gan, ka Youtube platformā cilvēki meklē vai nu izklaidējošu materiālu, vai arī ko vērtīgu, lai iemācītos ko jaunu. Un šeit lietotāji ir gatavi pavadīt ilgāku laiku, tāpēc noteikti vajag pielāgot saturu, lai tas atbilstu tam, ko cilvēki šeit sagaida. Protams, Youtube svarīgs thumbnail, ieintriģējošs sākums, pirmās 5, 10, 30, 60 sekundes un video struktūra, taču konkrētu stratēģiju un detaļas apskatīsim citā rakstā.


alexander-shatov-I4p0FcjDBJI-unsplash-jpg
Source: Unsplash

 

TikTok

Kopš pasaule piedzīvoja vīrusu, kas veiksmīgi iesprostoja gandrīz visus no mums savos mājokļos, TikTok piedzīvoja izaugsmi, par kādu sociālo tīklu platformas var tikai sapņot. Platforma tika izveidota 2017. gadā, un kopš tā laika katru gadu strauji augusi. Tagad, 2022. gada aprīlī, TikTok mēneša aktīvo lietotāju skaits ir pārsniedzis vienu miljardu, un vidēji katrs no tiem platformā pavada vismaz 14 stundas mēnesī.

 

TikTok dod iespēju uzņēmumiem sasniegt lietotājus ar īsas formas, uzmanību piesaistošu video materiālu. Šeit pašlaik ir vislabākā iespēja sasniegt cilvēkus organiski, nemaksājot par satura izvietošanu cilvēku acu priekšā. Un lai gan liela daļa mārketinga cilvēku izvairās no TikTok, pamatojot to ar auditoriju bez finansiāliem resursiem, tā nebūt nav patiesība. Vairāk kā 75% lietotāju ir vecumā no 20 līdz 50+. Un šis vidējais vecums pakāpeniski turpina pieaugt, tāpēc lietotājiem pavisam noteikti netrūkst spējas iegādāties produktus.

 

Kā izveidot sociālo tīklu stratēģiju?

Pirmoreiz veidojot sociālo tīklu stratēģiju, tas var likties sarežģīti. Bet, kā jau ar gandrīz jebko dzīvē, sadalot šo procesu mazākos soļos, tas kļūst daudz vienkāršāks. Sāc ar mērķu uzstādīšanu un savas mērķauditorijas konkrētu atlasīšanu, lai Tu sasniegtu īstos cilvēkus. Tad definē, kas Tev būs veiksmīga reklāmu kampaņa, uzstādi mērauklu. Un galu galā, izveido un publicē saturu, izvērtē rezultātus un tad sāc no sākuma, tikai šoreiz jau ar datiem un secinājumiem. Tagad Tu zināsi, kas strādāja labāk, kur sasniedzi iecerēto un kur pilnībā nē.

 

Mērķu uzstādīšana

Ko Tu īsti vēlies sasniegt ar sociālo tīklu mārketingu? Daudzi teiktu vienkārši “pārdot”. Bet sociālie tīkli ir lielisks veids, kā sasniegt cilvēkus arī pārējos klienta ceļa posmos. Padomā par to, kādu atgriezenisko saiti vari iegūt no lietotājiem, ne tikai pārdošanas rezultātus. Potenciālo klientu kontaktinformāciju, auditorijas viedokli, atsauksmes utt. Runājot par mērķiem, noteikti uzstādi konkrētus mērķus. Piemēram, ja taisi giveaway, tad tas varētu būt iegūt 100 jaunu potenciālo klientu. Svarīgi arī paturēt prātā, ka sociālo tīklu mārketings ir ilgtermiņa process, tāpēc vajadzētu vērtēt trajektoriju un izaugsmi arī garākā laika periodā, ne tikai vienas kampaņas ietvaros.

 

Identificē mērķauditoriju

Izpēti, kādus cilvēkus vēlies sasniegt. Kur viņi uzturās tiešsaistes vidē? Tas Tev palīdzēs izvēlēties īsto platformu un arī formātu. Jaunākus cilvēkus vari sasniegt Instagram vai TikTok ar īsas formas video saturu. Ja vēlies sasniegt vecākus cilvēkus, vari koncentrēties vairāk uz Facebook. Pielāgo kampaņas savai mērķauditorijai, uzzini pēc iespējas vairāk par to, kas viņiem interesē, kādas ir viņu problēmas un kā Tu viņiem vari palīdzēt tās atrisināt.

 

Uzstādi KPIs

Kas ir KPIs? Key performance indicators jeb tas, ko Tu mērīsi un pēc kā izvērtēsi, vai kampaņa bija veiksmīga. Tie var būt izmantotie atlaižu kodi, jaunie abonenti vai pārdotie t-krekli, tas ir Tavās rokās. Vari arī izmantot tādus datus kā click-through rate un engagement rate, atkarīgs no kampaņas formāta. Šie datu rādītāji ļaus izvērtēt, kā auditorija atsaucās uz izveidoto saturu un piedāvājumu. Vērtīgi arī sekot līdzi izaugsmei kopumā un izaugsmes trajektorijai. Vai sekotāju skaits pakāpeniski pieaug? Vai sekotāji ir aktīvi arī mūsu ikdienas komunikācijā? Kāda informācija piesaista vairāk aktivitātes? Šādi un citi jautājumi par kopējo izaugsmi ir svarīgi, lai varētu objektīvi izvērtēt sociālo tīklu izaugsmi. 

 

Izveido saistošu saturu

Tagad, kad zini kādu kampaņu vēlies veidot, kādus rezultātus sagaidi un arī kā tos mērīsi, tad ir laiks sagatavot saturu. Ņem vērā savu mērķauditoriju, izlem, kuru sociālo tīklu lietosi un kādu ziņu vēlies nodot lietotājiem. Lai iegūtu iedvesmu, vari apmeklēt konkurentu profilus. Tajos arī uzzināsi, no kā izvairīties, kāds saturs strādā labāk un daudz citas vērtīgas informācijas. Mēs iesakām rūpīgi izpētīt konkurentu rīcību un plānu. Ja iespējams, noteikti izmanto sociālo tīklu trendus savā labā. Piemēram, tagad, 2022. gada aprīlī, Vills Smits iepļaukāja Krisu Roku, nākamās 3 dienas sociālie tīkli bija pilni ar memes no tā mirkļa.

 

Source: Man of many

 

Uzmanības vērti sociālo tīklu mārketinga trendi

Sociālo tīklu mārketings un stratēģija ne pavisam nav statiska. Saturs, kas 2019. gadā bija populārs, pilnīgi izmira 2020. gadā. Pēkšņi tas, kas bija aktuāls bija darbs no mājām, bailes no masu saslimšanas un tā tālāk. Pat tad, kad pārmaiņas nav globālu notikumu ietekmē, trendi nāk un iet samērā ātri. Kas bija aktuāls pirms mēneša, tagad jau vairs nav. Tā pati Villa Smita meme bilde bija aktuāla tikai 3, varbūt 5 dienas. Tagad, nedēļu pēc notikuma, tā jau vairs nav aktuāla.

 

Ko būtu vērts pamēģināt, kas vēl ir aktuāls? Zemāk minēti daži no trendiem, kas, mūsuprāt, ir vēl aizvien aktuāls sociālajos tīklos 2022. gadā.


laptop-stock

 

Personalizētas reklāmas

Ja izveidosi ciešu saikni ar lietotāju, izmantojot sociālo tīklu saturu un reklāmas, Tu noteikti izcelsies Tavu konkurentu vidū. Pielāgo reklāmu saturu, lai tas tieši runātu ar Tavu mērķauditoriju un saskanētu ar viņu identitāti. Jo vairāk viņi varēs iejusties reklāmu saturā, jo vairāk viņiem šķitīs, ka Tavs uzņēmums ir īstā izvēle viņiem. Par reklāmu saturu un reklāmu pārvaldīšanu ar TRY vari uzzināt šeit.

 

Īsas formas video saturs

Īsas formas video saturs ir ideāls mūsdienu sociālo tīklu materiāls. Tā kā mūsu spēja noturēt uzmanību uz vienu konkrētu lietu ir drastiski sarukusi, ir strauji pieaudzis īsu video patēriņš sociālajos tīklos. Tas ir viens no iemesliem, kas palīdzēja TikTok tik strauji izaugt. 2021. gadā mēs pavadījām vidēji 37.5 minūtes dienā skatoties īsas formas video saturu. Jā, vairāk kā pusstunda. Ko tas nozīmē uzņēmumiem? Jādod lietotājiem tas, ko tie vēlas - īsas formas video saturs, izklaidējošs saturs, uzmanību piesaistošs saturs. Jā, bieži vien uzņēmumiem šis nav viegls uzdevums, bet ne neizdarāms. Latvijā, piemēram, Airbaltic ir TikTok profils ar miljoniem skatījumu, viņi ir vieni no tiem kam izdevies “atkost” TikTok mārketingu Latvijā.

 

Lietotāju veidots saturs

Jā, varbūt tulkojuma dēļ skan diezgan dīvaini (angliski, user generated content), bet… Iedomājies, kliente nopērk sveces no Tevis, viņai tās tik ļoti patīk, ka viņa ieliek story Instagram un pieraksta klāt “Manas mīļākās sveces no @tavsuzņēmums ar apelsīnu un kanēļa smaržu”. Tāds saturs mūsdienās pārdos produktu daudz labāk kā profesionāla studijas bilde. Mēs soli pa solim esam pārgājuši no profesionāla, ideāla satura uz dabisku, saistošu saturu. Tieši tāpēc arī UGC (lietotāju veidots saturs) ir tik efektīvs. Mums tas izskatās gluži kā saturs, ko kāds no mūsu draugiem publicējis un vieš daudz vairāk uzticības. Īsumā, Tavi klienti veido daļu no Tava satura, izveidojot gan lielāku uzticību potenciālo klientu vidū, gan arī atbrīvojot Tevi no satura veidošanas pienākumiem, vismaz daļēji.

 

Nenoguli šo iespēju

Tā kā mēs pavadām ik dienas sociālajos tīklos, un šis laiks, ko tur patērējam, tikai pieaug, ir svarīgi atrasties sociālajos tīklos. It īpaši, ja vēlies sasniegt Tavu ideālo klientu pirms Tavs konkurents to izdara. Pēc mūsu domām sociālie tīkli, gan ar organiskiem postiem, gan ar maksas reklāmām, vēl joprojām 2022. gadā ir svarīga mārketinga stratēģijas sastāvdaļa.

 

Tagad zini vairāk par sociālajiem tīkliem, par to kā tie strādā. Uzzināji, kā saturs atšķiras katrā no tām, un varbūt pat jau ir radusies kāda ideja par saturu Tavam uzņēmumam. Tagad ir laiks iemēģināt roku sociālo tīklu mārketingā, ja to vēl nesāki. Sāc ar kampaņu, uzstādi mērķus, izveido saturu, izvērtē rezultātus un sagatavojies nākamajai. Esi gatavs mārketingam sociālajos tīklos, bet neesi pārliecināts kā? Uzzini vairāk par sociālajiem tīkliem un citām digitālā mārketinga stratēģijām sadarbībā ar TRY Dig Latvia.


Sazinies ar mums

Vēlies padzert kafiju un varbūt iegūt jaunu draugu?