Andris Verners

Kā izmantot Instagram algoritmu savā labā 2022. gadā?

Ja esi meklējis informāciju par Instagram un Instagram stratēģijām, noteikti kaut kādā brīdī uzdūries arī šim mistiskajam, vienmēr mainīgajam Instagram algoritmam. Instagram algoritms ir dažādu faktoru kopums, kas palīdz platformai izlemt, kuru lietotāju postus Tu redzēsi, atverot platformu.

Lai arī cik labs būtu Tavs saturs, ideāls foto no studijas, augstas kvalitātes video, asprātīgs caption, #īstiehashtagi, tam jebkurā gadījumā būs jāpatīk Instagram algoritmam, lai kāds vispār ieraudzītu Tavu saturu.

Turpini lasīt, lai uzzinātu vairāk par Instagram algoritmu un kā vari to izmantot savā labā.

 
 Kas ir Instagram algoritms?

Instagram algoritms ir dažādu signālu un noteikumu kopums, kas sakārto platformas saturu gan feedā, gan Explore lapā, gan Reels. Algoritms analizē katru postu, ņemot vērā metadatus, hashtags, dažādus aktivitātes rādītājus. Tad, balstoties uz šo informāciju, tas izplata saturu platofrmā tā, lai lietotāji redzētu to, kas viņiem visvairāk interesē. 

 

Psst., īss komentārs par šo. Pēdējos gadus Instagram algoritms noteica, ko cilvēki redzēs savos feedos. Nebija opcijas to mainīt, varēja tikai ietekmēt to, mainot savu uzvedību platformā. Taču pavisam nesen Instagram beidzot ir atgriezusies iespēja sakārtot savu feed hronoloģiskā secībā. Tagad vari izvēlēties starp hronoloģisku un algoritma sakārtotu feedu. 

 

Šeit vari uzzināt vairāk par izmaiņām Instagram feedā. 

 

Bet vēl joprojām liela daļa auditorijas izmanto pamata, algoritmisko feed, tāpēc izprast algoritmu vēl aizvien ir aktuāli un svarīgi, lai Tavs saturs netiktu iemests tumšā Instagram nostūrī, kur to neviens neredzēs. 

 
Avots: Unsplash
 

Kā Instagram algoritms strādā?

2021. gadā Instagram izpilddirektors A. Moserri dalījās ar informāciju par Instagram ideoloģiju. Īsumā, viņš pastāstīja, kā Instagrams izmanto algoritmus, klasifikatorus, procesus, katru ar savu mērķi. Visuaptverošā platformas ideja ir ļaut lietotājiem iegūt pēc iespējas vairāk no laika platformā. Tas tiek paveikts ar tehnoloģijām, kas personalizē šo pieredzi katram lietotājam individuāli.

Katru reizi, kad atver Instagram, algoritms analizē visu pieejamo saturu, un izmanto klasifikatorus, lai izlemtu:

 • Kuri posti parādīsies feedu augšgalā, kā arī kādā kārtībā tie tiks sakārtoti

 • Kādi posti rādīsies Explore sadaļā

 • Reels, Stories un Live video secību feedā un arī konkrētajās sadaļās.

Instagram analizēs informāciju par Tavu saikni ar sekotājiem, cik aktuāls ir Tavs saturs, un kāds ir Tavu postu publicēšanas laiks. Taču faktori, pēc kuriem Instagram nosaka, kas būs redzams katra lietotāja feedos, Stories, Reels, Explore sadaļās nedaudz atšķiras. Ir visu aptveroši faktori, kā piemēram:

 • Tava saikne ar sekotājiem. Cik sekotāju Tevi atrod ar meklētāja palīdzību? Vai jūs abi sekojat viens otram? Vai Tu atstāj komentārus citu cilvēku saturam vai sūti DMs? Vai jūs tagojat viens otru savos postos?

 • Tava satura aktualitāte. Instagram algoritms mēra lietotāju saikni un pēc tā izvērtē, kuru cilvēku saturu rādīt. Varbūt Tu uzspied uz konkrētā cilvēka katru postu? Redzēsi viņu feed augšgalā ikreiz, kad tiks publicēts kas jauns.

 • Postu publicēšanas laiks. Kad šis saturs tika ievietots? Parasti jaunāki posti parādās augstāk feedā.

Kā algoritms nosaka kārtību Feed un Stories sadaļās

Instagram algoritms analizē to kontu saturu, kuriem Tu seko un cenšas noteikt, kuru postu Tu, visticamāk, vēlētos redzēt, iekomentēt, nospiest like utt. Tas ir balstīts uz dažiem faktoriem:

 • Informācijas par postu. Kad tas tika publicēts? Cik daudz like tam jau ir? Vai ir atzīmēta kāda lokācija? Ja tas ir video, tad cik garš tas ir? Šie signāli ļauj algoritmam noteikti, cik populārs vai saistošs ir šis saturs.

 • Informācija par posta autoru. Instagrams izseko, cik reizes esi spiedis like, rakstījis komentāru, apskatījis šī konkrētā cilvēka profilu, lai noteikti, cik interesants viņš Tev šķiet.

 • Tava aktivitāte platformā. Kādiem postiem Tu visbiežāk spied like? Tas saturs, ko ikdienā skaties, dos Instagram idejas par citu saturu, kuru Tu varētu būt ieinteresēts redzēt savā feedā.

 • Instagram algoritms izmanto šo informāciju, lai aprēķinātu, cik liela ir potenciālā iespēja, ka Tevi konkrētais saturs interesē, un pēc tās sakārto saturu Tavā feed.

 

Kā Instagram sakārto saturu Explore sadaļā?

Līdzīgi kā ar feed un stories, algoritms arī sakārto saturu Explore sadaļā, balstoties uz Tavu iepriekšējo aktivitāti. Atšķirībā no Feed un Stories, Explore sadaļā saturs ir gandrīz tikai un vienīgi no kontiem, kuriem Tu neseko vai par kuriem nemaz nezini.
Svarīgākie faktori Explore sadaļā:

 • Informācija par postu. Cik populārs ir šis posts? Cik cilvēku ir nospieduši like, ierakstījuši komentāru, dalījušies ar to, saglabājuši?

 • Tava iepriekšējā vēsture ar posta autoru. Lielākā daļa satura Explore daļā būs no Tev jauniem kontiem, bet dažreiz algoritms izvēlas ievietot tur arī saturu no konta, ko esi redzējis iepriekš.

 • Tava aktivitāte platformā. Kāda veida saturs Tev patīk, kādu saturu Tu komentē, saglabā? Tava aktivitāte ietekmē, kas algoritmam šķiet pareizais saturs, ko rādīt Explore sadaļā.

 • Informācija par autoru. Ja kontam ir daudz aktivitātes no lietotājiem pēdējās pāris nedēļās, tas norādīs algoritmam, ka tiek publicēts saturs, kas lietotājiem patīk.

 

Kā Instagram algoritms funkcionē ar Reels

Reels sadaļā algoritms izvēlas saturu gan no kontiem, kuriem Tu seko, gan arī tiem, kam neseko, ja tas ir līdzīgs saturam, kāds Tev iepriekš bijis aktuāls.

Galvenie faktori Reels sadaļā:

 • Tava aktivitāte platformā. Instagram apsver Reels, kuriem esi uzspiedis like, komentējis, dalījies un saglabājis.

 • Tava iepriekšējā aktivitāte ar konkrēto autoru. Instagram algoritms arī pārbauda, vai esi iepriekš patērējis autora saturu. Ja jā, un esi spiedis like, share, save, tad iespējams, ka redzēsi šī Reels autora saturu atkal.

 • Informācija par Reel. Instagram algoritms cenšas noteikti, par ko ir konkrētais Reel, analizējot audio, popularitāti, pikseļus un video kadrus.

 • Informācija par autoru. Vai autoram ir aktīva auditorija? Vai viņu saturs saņem daudz like un share? Ja autora Reels regulāri kļūst populāri, tas nozīmē, ka IG lietotājiem patīk autora saturs, tāpēc Instagrams ar to dalīsies vairāku lietotāju feedos.

Tagad, kad zini, kā algoritms nosaka, kāds saturs parādīsies Instagram feedā, vari izmantot šo informāciju savā labā. Padoms: veido Reels saturu (ja tas iederas Tavā mārketinga stratēģijā). Reels saņem vairāk organisku skatījumu nekā parasti video Instagram.

 
IG Analytics
Source: Unsplash
 

7 padomi Instagram algoritma izmantošanā savā labā

Lai uzlabotu sava satura rezultātus Instagram, jāpublicē kvalitatīvs saturs, kas izklaidē, ieinteresē vai sniedz kādu informāciju auditorijai. Šeit būs daži padomi, kā izmantot Instagram algoritmu, lai savu saturu nogādātu vairāk cilvēku priekšā.

 

Publicēt saturu optimālā laikā

Auditorijas aktivitāte ir svarīgs un spēcīgs singāls algoritmam, tāpēc, publicējot saturu īstajā laikā, var tiešām būtiski ietekmēt satura izplatīšanu. Tā vietā, lai uz aklo mēģinātu saprast, kad vislabāk publicēt saturu Instagram, to var samērā viegli atrast profila analītikas datos. Lai atrastu tos, dodies uz Insights > Total followers. Tad pašā apakšā būs redzama sadaļa “Most Active Times”.

 

Izmanto Reels savā Instagram mārketinga stratēģijā

Kā iepriekš minēju, Reels saņem labāku aktivitāti nekā parasti video Instagram. Tas nozīme, ka Reels publicēšana var palīdzēt uzlabot redzamību Instagram platformā. 

Vēlies tam pierādījumu? Šeit ir Reels eksperiments no Hootsuite komandas. 

Pavisam nesen Instagram @creators konts informēja, ka Reels pagaidām vēl analizē reāli cilvēki, ne tikai algoritms, lai sniegtu lietotājiem labāko pieredzi. 

Ja vēlies izveidot veiksmīgus Reels:

 • Filmē veritkālus video

 • Publicē augstas kvalitātes saturu

 • Izmanto dažādas papildus iespējas - mūziku, filtru, kameras efektus, utt. 

 • Neizmanto citu lietotāju saturu ar ūdenszīmēm

 • Veido Reels īsus un aizraujošus. Instagram algoritms mīl un izvēlas “pastumt” aizraujošu saturu.

Izmanto hashtags, lai uzlabotu sava satura redzamību

Instagram algoritms nevar saprast un novērtēt jauku kaķa bildi ar lietusmēteli, bet tas saprotu #travellatvia hashtagu postā.

Pievienojot hashtagus, kas efektīvi apraksta konkrēto saturu, var būt efektīvs veids, kā sasniegt vairāk lietotāju Instagram. Ja algoritms atpazīst, par ko ir konkrētais posts, tas var ar to dalīties ar cilvēkiem, kas tajā varētu būt ieinteresēti saturā.

Pareiza hashtagu izmantošana būs nedaudz vairāk kā #followforfollow vai #beautiful lietošana katrā postā. Tā vietā labāk izpēti savai nozarei noderīgus hashtags, kas ir aktuāli konkrētajam postam. Jāatzīst gan, ka Latvijā hashtagu aktivitāte ir salīdzinoši zema, tāpēc, ja publicē saturu latviski un tikai Latvijā, iespējams hashtags nebūs pats efektīvākais jaunu sekotāju avots. Bet svarīgi ir vismaz apskatīt saistītu hashtagu aktivitāti, pirms izdomā nemaz nemēģināt.

 

Uzlabo aktivitāti ar Instagram stickers

Aktivitāti ir ļoti svarīga algoritmam. Bet ja nu Tu nesaņem aktivitāti, ko vēlies? Risinājums varētu būt tik vienkāršs kā pāris stickeru ievietošana savos stories. Vari jautāt saviem sekotājiem atbildēt uz jautājumiem ar polls, uzdot Tev jautājumus, izmantot emoji sliders utt.

Vari arī izmantot savus postus, lai uzdotu jautājumus auditorijai. Komentāri ir pats labākais veids, kā parādīt algoritmam, ka Tavs saturs saņem aktivitāti no auditorijas (like, share, save arī palīdz), tāpēc jautā auditorijai pēc aktivitātes, kad tas iespējams. Laba Instagram aktivitāte ir no 1 līdz 5%. Savukārt, biznesa kontu aktivitāte 2021. gadā bija 0.83%.


Ja vēlies uzlabot aktivitāti, šeit ir daži padomi (papildus stickers):

 • Rūpīgi izpēti savu auditoriju, lai zini, ko tā no Tevis sagaida

 • Atbildi uz komentāriem un DM

 • Regulāri dalies ar lietotāju veidotu saturu


Links uz vēl 22 padomiem, kā uzlabot aktivitāti Instagram.

 

Regulāri publicē saturu

Neatkarīgi no tā, vai vēlies palielināt sekotāju skaitu, uzlabot sasniegtu lietotāju skaitu vai aktivitāti (un šie visi trīs savā starpā ir saistīti), Tev vajag regulāri publicēt saturu. Instagram Creator's Week 2021. gada jūnijā Instagram CEO atklāja, ka publicēt 2 feed postus nedēļā un 2 stories ir pieteikami, lai izveidotu aktīvu auditoriju.

 

Respektē komunikācijas vadlīnijas

Neatkarīgi no tā, vai publicē Reels, Stories vai Feed postus, Instagram algoritms samazinās to redzamību, ja tas būs pretrunā ar Community Guidelines. Ja Tavs saturs izplatīs nepatiesu informāciju, būs politisks, atbalstīs vardarbību utt., tad to neredzēs liela daļa lietotāju.

 

Izmanto analītikas rīkus

Sekot līdzi konta izaugsmei Instagram ir viens no labākajiem veidiem, kā palīdzēt kontam saņemt algoritma labvēlību. Pastāvīgi uzlabots mārketinga plāns ietaupīs gan laiku, gan enerģiju nākotnē.
Vari izsekot Instagram konta izaugsmei ar platformā iebūvētajiem rīkiem. Tie palīdzēs izprast auditoriju, izdarīt secinājumus par saturu un aktivitāti. Iesaku vismaz reizi mēnesī pārskatīt šos analītikas datus un konta izaugsmi.

Protams, ir pieejamas arī maksas analītikas platformas, kurās vari iegūt vairāk specifisku datu. Tas var būt īpaši noderīgi, ja Instagram ir viena no Tavām galvenajām sociālo tīklu platformām ar ievērojamu auditoriju.

Ja ievēro pēkšņas izmaiņas postu datos, tad analītikas dati noteikti ir pirmā vieta, kur meklēt atbildi par to, kas notiek. Arī izmaiņas algoritmā, piemēram, ja konkrēti posti vairs nesasaniedz auditoriju, vari atrast izmantojot šos rīkus. Tad varēsi uzlabot stratēģiju labākiem rezultātiem nākotnē.

 
 

Sazinies ar mums

Vēlies padzert kafiju un varbūt iegūt jaunu draugu?